Format Kitap
Barkod 9789753526753
Yayın Tarihi 2023-10-31
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 360

Emeği Geçenler :
Yazar   : Hasan Nas

Rab kavramının zihniyet inşası bağlamındaki özel konumuna odaklanan Hasan Nas’ın Kur’ân’da Rab Kavramı adlı kapsamlı araştırması Allah-insan-âlem ekseninde tevhid üzere bulunan varlık arasındaki ilişkiyi anlama çabasının ürünü. Eserde Rab-insan ve Rab-âlem münasebeti bağlamında Allah’ın insana, tarihe, topluma ve tabiata kesintisiz müdahalelerini görünür kılan dinamik rubûbiyet telakkisi öne çıkıyor.

Bu titiz çalışma, Kur’ân-ı Kerîm’in nüzûlü sürecinde daha ilk yıllarda teşekkülünü büyük ölçüde tamamlamış olan rab kavramını ve bu kavramla ilgili olarak her daim tasarrufta bulunan fâil bir Allah telakkisini, Allah-insan, Allah-âlem ilişkisi gibi hususiyetleri ele alarak yeniden düşünmemizi sağlıyor. Bir bakıma Rab kavramının Kur’ân’ın anlaşılmasına önemli katkıları olduğunu ve herkesin eline net bir vizyon sunduğunu gösteriyor. Dahası yeniden daha anlamlı ve esenlikli bir dünya arzu ediliyorsa bunun yolunun insanın Allah’ın her an yanı başında olduğunun farkına vararak tam bir teslimiyetle O’na boyun eğmesiyle gerçekleşebileceğini hatırlatıyor.

Kur’ân’da Rab Kavramı, Kur’ân’la birlikte en büyük zihniyet dönüşümünün, öncelikle ulûhiyet ve rubûbiyetin yalnızca Allah’a has kılınmasıyla gerçekleştiğini ayrıntısıyla inceleyen emek ürünü bir araştırma.

devamını oku..
Etiketler : Yeni Çıkanlar
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim