Format Kitap
Barkod 9789753525473
Yayın Tarihi 2022-08-08
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Uluslararası Hukukta Devletin Tanınması Filistin ve Işid
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 271
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ensar Muslu

Uluslararası metinlerden ve teamülden yola çıkılarak tespit edilen devletin tanınması ölçütleri, bir devlette yaşamanın anlamına dair kamusal söylemin ayrılmaz bir parçasıdır. Süreklilik arz eden nüfus, sınırları belirli bir bölge, hükümet, diğer devletlerle ilişki kurna kapasitesi, uluslararası hukuka uymaya istekli olma ve egemen devletin rızası şeklinde sıralanabilecek bu ölçütler pek çok yorumu besler. Aslında bunlar çok daha geniş kapsamlı, tarihsel olarak daha zengin bir tartışmanın yoğunlaşmış halidir.

Ensar Muslu “Uluslararası Hukukta Devletin Tanınması Filistin ve IŞİD” kitabında karşılaştırdığı örneklerle bir devletin gerçekten ne olduğunu anlamak açısından verimli bir karşılaştırmalı perspektif sunuyor. Yapısı, çerçevesi ve anlatısıyla kuramsal yaklaşımları farklı birimlerin izini sürerek zenginleştirip, somutlaştırarak uluslararası hukukta devletin tanınması sorunsalını canlı bir üslupla anlatıyor. Filistin ve IŞİD gibi tanınma düzeyleri birbirinden farklı birimlerin bu konudaki ölçütlere sahip olma durumlarını inceliyor. Metinlere odaklanan çalışma, devlete benzeyen ama tam ne olduğu belirsiz oluşumların çoğaldığı bir dünyada devletlerin tanınma konusunda belirli düzeyde uluslararası hukuka uygun davrandıklarını gözler önüne seriyor.

Olağanüstü derecede önemli olan konu üzerine yazarın araştırmalarından bir kısmını içeren “Uluslararası Hukukta Devletin Tanınması Filistin ve IŞİD” uluslararası hukuk tartışmalarına daha yakından bakmak isteyenler için önemli bir eser.

devamını oku..
Etiketler : Yeni Çıkanlar
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim