Format Kitap
Barkod 9789753523554
Yayın Tarihi 2000-01-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Selamun Aleyküm Pasaportu: Batı Yazıları
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 310
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Uzun

Dostum, öncelikle hoş geldin. Yüreğine değecek bir kitap okumanı canı gönülden temenni ediyorum. Bu kitap, 2 kitaplık bir seridir. "Doğu Yazıları" ve "Batı Yazıları" olmak üzere iki kısma ayrılan bu serinin ilk kitabı, görmüş olduğunuz "Bazı Yazıları"dır. Bu eserde yüreğimizden geldiğince Batı'ya dair kurduğumuz notları getiriyoruz önüne. Önce Batı'yı anlatalım; Doğu zaten şuracıkta.

Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Kıbrıs, Romanya, Sancak, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyet'ni içine alan Batı notlarında 20 Avrupa ülkesinden gözlemlere yer verirken aynı zamanda insanlık tarihinde "arizi" bir konumda bulunan Batı'nın "çöküşüne" dair de cümelelr kurmaya çalıştık.

Doğu'nun da Batı'nın da sahibi Allah'tır ve "Doğu"yu anlatmak için mutlaka "Batı"yı görmek gerekiyor. Batı, Doğu'ya muhtaç. Çünkü eşya'yı ve kainatı "iğrenç bir modernizm yalanı" ile kaplayan Batı, tahrif ettiği kendi ruhunu dahi Doğu'dan almıştır. Hıristiyanlık da , Yahudilik de Doğu'dan Batı'ya gitmiştir. Batı "geçici"dir. Toynbee'nin ifadesi ile son 3 asırda yeryüzündeki 26 Medeniyetten 16'sını yok eden ve 9 tanesini de fosilleştiren Batı yolun sonuna gelmiştir. 300 yıllık saldırgan saltanatının sonuna gelen Batı'nın bütün çözülmüşlüğü orta yerdedir.

Biz de "Selamun Aleykum Pasaportu - Batı Notları"nda; Roma'da Paris'te, Münih'te, Viyana'da ve diğer Avrupa Başkentlerinde, Batı'nın önemli şehirlerinde zerre misali aşağılık kompleksine kapılmadan, bir büyük zenginliğin altında yatan çapulcu ve hırsız damarı yakalamaya çalıştık. Bu kitapta Amsterdam'ın kanallarında kaybolan Uzak Asyalı gençlerin emelerini de, Paris'in kaldırım taşları için canları pazarlanan Afrikalı babaları da ve Roma sokaklarında hala çığlıkları yankılanan Mağripli kızları da okuyacaksınız. Gidip gördüğümüz, gezdiğimiz, okuduğumuz "Batı" bu kitapta dostum...

devamını oku..
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim