Format Kitap
Barkod 9789753526692
Yayın Tarihi 2023-06-19
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Kurşunların Da Rengi Var
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 156
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Emine Şeçeroviç Kaşlı

Kuşatma altındaki Saraybosna’da geçen bir çocukluğun gerçek hikâyesi… Soğuk Savaşın hemen sonrasında Bosna Hersek’teki altüst oluşu, son derece gerçekçi sahnelerle anlatan pek çok belgesel çekildi, onlarca kitap yazıldı fakat bunların çoğu üçüncü kişilerce yapıldı. Gazeteci Emine Şeçeroviç Kaşlı Kurşunların da Rengi Var adlı eserini farklı kılan özellik ise olup bitenlere şaşkın ve ürkek çocuk gözleriyle bakarak, ailesinin üzerinden anlatmasıdır. Yaşananların panoramik bir fotoğrafını
çeken yazarın, şehit ağabeyine, tüm şehitlere ve insanlığa karşı sorumluluk duygusuyla kaleme aldığı eser âdeta tarihe tanıklık ediyor.
Bir insanlık trajedisinin içinden akıp giden Kurşunların da Rengi Var, bir çocuğun sesiyle, algılarıyla bazen kalbimizi sızlatıyor bazen tebessüm konduruyor dudaklarımıza. Boşnaklara saldırının yol açtığı kargaşayı, katliamları, insan vicdanı ile ahlaka aykırılığı ve tüm bunlara karşı gelişen haysiyetli büyük direnişi gözler önüne seriyor. İnsanlık durumlarına derinlikli bir bakış sunan anlatı, savaşın bitmesine aylar kala, yazarın, Saraybosna’dan tek çıkış yolu konumundaki kurtuluş tünelinden annesiyle birlikte Türkiye’ye doğru yola çıkmasıyla sona eriyor. Savaştan sonra Türkiye’ye sığınan bir çocuğun gözünden mülteci olmanın anlatımı ise edebî akış içinde Kurşunların Rengini Yıldızlarla Değiştirdim kitabı ile sürüyor. İçten ve samimi anlatımıyla Kurşunların da Rengi Var, bir halka saldırmanın acımasız yüzünü bir çocuğun dilini kullanarak, onun bakış açısıyla gözler önüne seriyor.

devamını oku..
Etiketler : Yeni Çıkanlar
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim