İtalyadaki Gladyo operasyonuyla ilgili okumalar yapıldığında, Vaktiyle orada neler olmuşsa şimdi bizde de aynı şeyler oluyor! hissine kapılmamak mümkün değil. Türkiyedeki Ergenekon davası, askeriye, istihbarat, örgütler, iş dünyası, akademik camia, medya, mafya, terör her birinden çeşitli unsurların nasıl da bir ilişkiler ağı oluşturduğunu adeta deşifre etmiştir. Philip Willanın Puppetmasters/Kuklacılar adlı eseri, dikkatli araştırmacılar için, Türk Gladyosu da denilen Ergenekonun çok iyi tahlil edilebilmesinin adeta dış referanslı şifrelerini sunuyor.
Türkiye`de de Gladyo`ya çok benzeyen bir örgüt kuruldu. Sanki Türk Ordusu Gladyo`yu laik devleti korumak için devam ettirmiş gibi görünüyor. Türkler bu bağlamda NATO`yu içişlerine karıştırmadı. Francesca Cossiga (İtalya eski cumhurbaşkanı ve Gladyonun kurucusu)
Türk Gladyosu çok daha karmaşık bir özellik gösteriyor. Çünkü bir taraftan iş dünyası bir taraftan medya dünyası bir taraftan siyasi dünya ilişki içerisinde. Felice Casson (İtalyan Gladyosunu çökerten savcı)
Ergenekon operasyonu tamamen iç dinamiklerle açıklanamaz. Ergenekon ne kadar dış güçlere karşı bir ideolojiye sahipmiş gibi gözüküyorsa da, aslında diş güçlerin kontrolünde bir yapıdır. Bülent Orakoğlu (Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı)
Ergenekon soruşturmasında biz neler yaşıyorsak, İtalyanlar 1990'lı yıllarda Gladyo soruşturması sırasında benzer 'şok' olayları yaşadılar... İtalya'da da Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın içinde, Ergenekon'a benzeyen, Gladyo adlı gizli bir örgütün varlığı ortaya çıktığı zaman hem İtalya hem de Avrupa sarsıldı. Nur Batur

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753522861
Yayın Tarihi :2009-09-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kuklacılar; İtalya'da Gladyo Terörü
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :456
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Philip Willan
İlgili Eserler