Format Kitap
Barkod 9789753523806
Yayın Tarihi 2014-02-13
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı İslamcılığın Arayışı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 216
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Abdulaziz Tantik

İslâmcılığı, İslâmi olanın sürekli bir yorumu olarak algılamak mümkün. Bu algı İslâmcılığı tekfir hastalığından kurtaracağı gibi, değişen ve gelişen şartları değerlendirerek İslâmcılığı geçici olmaktan kalıcı olmaya taşıyacaktır
İslâmcılığın Türkiye serüveni, Türkiyenin gelişim ve değişim dinamiğine bağımlı olarak değişen sürekli bir gelişim dinamiğine sahiptir. İslâmcı grupların da, kendi aralarındaki farklılıklar bir tarafa, bu gelişim ve değişim dinamiklerinden etkilendikleri açıktır. O bakımdan İslâmcılığın bugünün koşulları dikkate alınarak yeniden düşünülmesi ve taşıdığı zaafların doğru tespit edilmesi, çözümler üretilmesi ve bu çözüm sürecinin hangi ilkelerle yürütüleceğinin belirlenmesi bizzat İslâmcılara düşen bir sorumluluktur.
İktidar odaklı, çatışma dilini içselleştirmiş ve modern kültürün oluşturduğu algı ve zihinsel yapı ile malul olan İslâmcılık, yeniden düşünülürken, iktidar odaklı düşünmekten kurtulmak, her halükârda Müslüman olmanın ve Müslüman kalmanın imkânlarını tartışmak, çatışma dili yerine kuşatıcı bir dili egemen kılmak, meşruiyet kompleksini geride bırakmak ve bu coğrafyanın ruhu olduğunu hatırlamak gibi bazı temel parametreleri dikkate almak zorundadır.

devamını oku..
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim