Format Kitap
Barkod 9789753521147
Yayın Tarihi 2018-02-20
Orjinal Adı İslam'da Ayrılıkçı Görüşler
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 638
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Henry Laoust
Grafiker   : Tekin Öztürk

Çağdaş şarkiyatçıların ünlülerinden olan Henri Laoust'un yazdıkları uzun ve yorucu araştırmaların ürünleridir. Müellifin İslâm'da Ayrılıkçı Görüşler kitabı İslâm'ı öncelikle bir din görmekte; medeniyetini ise Müslüman iman ve amelinin çeşitli alanlara yansıması saymaktadır. Laoust'a göre değişik İslâmî akımların, toplulukların ve kurumların varlığı tevhit eksenli bu medeniyetin farklı yansımalarıdır.

Bununla birlikte belirtmek gerekir ki, İslâm, çok erken bir dönemden itibaren, pek çok fırkaya ve mezhebe ayrıldı, bölünüp parçalandı. İslâm'ın çeşitlilik veya çokluk göstermesine sebep olan bu akımlar ve mezhepler ekseriyetle birbiriyle çarpıştılar ve onlardan her biri, ilahî hakikatin asıl temsilcisinin kendisi olduğunu iddia ederek, devamlı olarak başkalarını itham etti. Bu bakımdan elinizdeki eser, aynı zamanda İslâm düşünce mirasının genel bir panoraması niteliğindedir. İslâm topluluklarını, düşünce ve kültür akımlarını, siyasî ve dinî mezhepleri, tasavvufî ve bâtınî temayülleri, çeşitli dinî kurumları ve kurucularını; tanınmış âlim, fakih, sufî, yazar ve düşünürleri temel özellikleriyle, eserleri ve orijinal yönleriyle okuyucuya tanıtmaktadır.

İslâm'da Ayrılıkçı Görüşler, Hz. Peygamberin vefatından İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar İslâm dünyasının meselelerini süreklilik, değişim ve kesintileri ihmal etmeden gözler önüne seriyor. Böylelikle İslâm'ın değişkenliği içerisinde bağlılarına ulaştırmaya devam ettiği geleneklerin ve ilhamların mirasını iyice tanımanın her zamankinden daha önemli olduğunu hatırlatıyor.

devamını oku..
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim