Format Kitap
Barkod 9789753526678
Yayın Tarihi 2023-06-19
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ahlaki Yönetimsellik ;Şeriat, Anayasa ve Ulus Devlet
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 302
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Wael B. Hallaq

Günümüzde fıkha ilişkin derinlikli çıkarımlar ancak İslâm klasiklerinden modern sosyal bilimin genel ve özel meselelerine yayılan geniş bir bilgi dağarcığı ile inşa edilip desteklendiğinde yapılabiliyor. Meseleleri bu derin bilgi dağarcığı ve hassas bir araştırmayla ele alan Wael b. Hallaq’ın fıkıh çalışmalarındaki müstesna yeri de bununla bağlantılı.

Wael b. Hallaq makalelerinden oluşan Ahlâkî Yönetimsellik Şeriat, Anayasa ve Ulus Devlet kitabında şeriatın Kur’anî kökenleri ve mahiyeti, moderniteyle birlikte geçirdiği dönüşüm ve ulus devletle karşılaşması gibi önemli meseleleri inceliyor. Farklı disiplinlerin birikiminden yararlanan yazılar, geniş bir analitik kavram seti sunuyor. Çalışmada ayrıca Şafiî bağlamında fıkıh usûlünün teşekkülü ve mahiyetine ilişkin sorgulamaları içeren neredeyse benzersiz bir arka plana sahip iki makalesine yer veriliyor. Hukuk ve ahlakı ayrılmaz bir biçimde ele alan müellif, fıkhın usûl ve fürû boyutunu teknik bir araştırmanın ötesinde entelektüel bir düzlemde değerlendirerek İslâm düşüncesine ilişkin yeni ufuklar açıyor. İslâm’a dair oryantalist dezenformasyonu tenkit ederek, fıkıhta sosyal pratiğini bulan İslâm’ın dünya tasavvurunu gündeme getiriyor.

Değerli, anlamlı ve güçlü argümanlarıyla öne çıkan Ahlâkî Yönetimsellik Şeriat, Anayasa ve Ulus Devlet fıkhın temel özelliklerine ve bu hukukî ve kültürel sistemi incelemenin ne anlama geldiğine dair küllî bir bakış açısı sunuyor.

devamını oku..
Etiketler : Yeni Çıkanlar
Kategori : Genel
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim